Дубові сходи

Дубові сходи

Дуб – один з найпопулярніших матеріалів, який цінують з давніх часів. Традиційно вважається кращим для виготовлення сходів, так як дубові сходи мають масу переваг: високу твердість і міцність, не кажучи вже про естетичність – з відтінками кольорів від світло-жовто-рожевого та зеленувато-сірого до червоно-бурого. З часом здобуває шляхетний темний колір.

Деревина дуба – пористої структури, з яскраво вираженими крупними судинами, що створює певні труднощі при виготовленні дубових сходів. З-за високої твердості дуба, при забиванні цвяхів або закручуванні шурупів в дубові дошки, проводиться попереднє свердління отворів, тому що можливо розколювання дошки або загин цвяхів.

Щоб отримати якісні дубові сходи, матеріал для них повинен бути грамотно просушений – тільки за цієї умови не відбудеться його розтріскування. Відсортований і добре висушений матеріал для дубових сходів можна отримати, якщо придбати його у перевіреної фірми, а не у пересічних продавців (орієнтуючись не стільки на ціну, скільки на якість).

Так як дуб не володіє абсолютною стійкістю до гниття, то при виготовленні сходів з дубу, особливо якщо планується використовувати їх у вуличних умовах, деревина його вимагає захисної обробки. «Морений» дуб, який дуже міцний і за фізико-механічними, і за біологічними властивостями – це не дуб, покритий морилкою, а дуб, що пролежав в річкових водах десятки і сотні років. Його вартість так само висока, як його міцність і рідкість. А обробка морилкою робить дубові сходи додатково привабливими і підкреслює пористу волоконну структуру. Чудово виглядають дубові сходи з добре обробленою деревиною і лаковим покриттям.

Дубові сходи можуть бути виготовлені цілком з дуба – тоді з нього виготовляють як самі сходинки (різної конфігурації) і підсходинки, так і точені деталі дубових сходів – стовпи (на початку і в кінці кожного маршу), між ними – поручень, під поручні – балясини (1 -2 на сходинку). Стандартні елементи дубових сходів часто готуються масовим способом, а найбільш складні та індивідуальні робляться на замовлення.

Якщо дубові сходи цілком з дерева, то виготовляється “тятива” – основа сходів. Це довга клеєна дошка, на якій закріплюються сходинки. Сходи без дубових підсходинок, але на тятиві, називається дубовими “відкритими”, і візуально її конструкція легка і прозора. Для закритих дубових сходів потрібні підсходинки (замість дуба для них може використовуватися сосна, ялина, ялиця, модрина).

Жорсткість конструкції огородження дубових сходів забезпечується за рахунок міцності опорних стовпів (близько 80-120 мм в перетині) і поручня між ними. А ось балясини дубових сходів, оскільки вони виконують декоративно-захисну функцію, можуть мати будь-який перетин, головне, не ставити їх дуже рідко.

Іноді ж дубовими можуть бути тільки сходинки, а для інших елементів дубових сходів, особливо оздоблювальних, використовують деревину інших цінних порід, рідше більш сучасні матеріали, наприклад метал. Звичайно, дизайн і конфігурація будь-яких елементів дубових сходів – питання особистої пристрасті кожного замовника.

У будь-якому випадку, дубові сходи – це найкращий вибір на всі часи, що поєднує сувору простоту і багатство, елегантність і бездоганний смак, красу і довговічність.