Конструкція сходів – основні відомості

Конструкція сходів – основні відомості

Розпочнемо з того, що для більшості поняття «сходи» — це конструкція, що дозволяє піднятись чи спуститись куди-небудь. Потім, в процесі проектування сходів, ця категорія починає знаходити конкретніші обриси і кожен зупиняється на своєму. Чим більше місця — тим більше можливих варіантів для розрахунку сходів. Якщо сходи для вас є важливим елементом, то її конструкція і конфігурація мають бути відомі вам до початку будівництва будинку.

Міжповерхові сходи загального користування є найважливішими і найчастіше вживаними. Головним критерієм оцінки їх конструкції має бути зручність користування, яке визначається сукупністю декількох категорій, — кут підйому/спуску, ширина проходу по сходах, наявність поворотних ділянок, наявність вільного простору над головою людини, що піднімається, безпечне обгороджування сходів і сходових отворів.

Кут підйому-спуску

Зручність користування сходами, в першу чергу, залежить від кута її підйому. Найбільш зручні кути підйому/спуску знаходяться в діапазоні від 30 до 40 градусів. Крутість підйому прямо пов’язана із співвідношенням двох величин — висоти кроку (підсходинки) і ширини кроку (сходинки). Це співвідношення показане в правій частині схеми, де перша цифра — висота кроку, друга, — ширина кроку.

Рис.1 Схема розрахунку кутів підйому сходів

Чим сходи крутіші, тим менше їм треба місця для установки в будинку, і, відповідно, чим сходи зручніші (пологіші), тим більше місця необхідно для них передбачити. Але, вийшовши за визначені вище параметри зручності (30–40 градусів), ви отримуєте вже варіанти спеціальних сходів. Якщо кут менше 20 градусів — сходи переходять в розряд пандусів, якщо більше 45 градусів — в розряд приставних (розкладних).

Важливо врахувати ту обставину, що найбільш складною дією при крутості більше 40 градусів є спуск зі сходів. При кутах більше 45 градусів спуск можна здійснювати лише спиною вперед. Безумовно, такі сходи не можуть вважатися зручними для постійного щоденного використання.

Ширина сходів

Стандарт для сходів в будинку (квартирі) де живе одна сім’я — 100 см і більш. Ширину 80 см сходи можуть мати, за умови, що конфігурація її проста, вона споруджена уздовж однієї стіни і дозволяє піднімати які-небудь габаритні предмети.

Рис.2 Схема сходів шириною 80 см

Рис.3 Схема сходів шириною 100-120 см

Менше 80 см можуть бути допоміжні сходи, що не є основними, наприклад, сходи в підвал або на мансарду. Для того, щоб сходи стали архітектурною домінантою, дозволили підніматися з максимальним комфортом — робіть їх не менше 120 см. При правильному виборі дизайну вона стане справжньою прикрасою будинку.

Поворотні ділянки

Всі сходи, що відрізняються від прямих, мають поворотні ділянки, а гвинтові лише з них і полягають. Сам по собі поворот не є великою проблемою, але його виконання має бути виконане грамотно.

Рис.4 Схема Г-подібних сходів з поворотом через забіжні сходинки і поворотний майданчик

Найпростішим способом поворот здійснюється через майданчик (пложащадка), що не завжди можливо в обмежених умовах, оскільки майданчик — це один підйом (крок) вгору, а в приміщеннях обмежених розмірів набір висоти повинен здійснюватися як можна частіше, аби кут підйому був найбільш зручний.

Рис.5 Схема Г-подібних сходів з поворотом через забіжні сходинки

Поворот через забіжні (трикутні) сходинки поширеніший. При цьому оптимальною їх кількістю є 3 шт. на один поворот 90 градусів. У плані вони повинні створювати квадрат або прямокутник. Кількість забіжних сходинок більше 3-х можлива, але треба враховувати, що зона ходіння при цьому скорочується, так як вузькі ділянки забіжних сходинок не можуть бути задіяні.

Висота проходу

При розрахунку сходів, розташованих між поверхами, дуже важливо врахувати, що отвір в перекритті над сходами повинен відповідати безпечному проходу по всьому підйому. Відстань між сходинкою і стелею не має бути менше 200 см.

При тому, що людина зростом 180 см легко проходить по проходу заввишки 185 см, вона обов’язково інстинктивно нахилятиме голову і відчуватиме при цьому дискомфорт.

Рис.6 Схема безпечного проходу по висоті

Обгороджування сходів і отворів

Обгороджування сходів і отворів перилами (балясини, стовпи і поручні) — необхідна складова загальної безпеки. Рекомендована висота огородження — 90 см, при висоті сходів більше 6 м — 110 см.

Рис.7 Рекомендована висота огородження сходів

Відстань між балясинами має бути не менше 15 см між центрами. Товщина балясини не грає вирішальної ролі, а ось жорсткість всієї конструкції огородження має бути дуже високою. Цього можна досягти правильним стягуванням поручнів із стовпами і надійним кріпленням стовпів до підставки.

Рис.8 Додатковий стовп на обгороджуванні довжиною більше 3 метрів

На всіх поворотах мають бути встановлені стовпи, якщо довжина огородження по прямій перевищує 3 м — також повинні стояти додаткові опорні стовпи.