Що потрібно знати при виборі сходів

Що потрібно знати при виборі сходів

Типів сходів не так вже й багато, але все ж таки  вибрати є з чого. Якщо ж у Вашій душі живе будівельник-дизайнер, то можна вигадати щось новеньке, не схоже на інше. Головне – врахувати хоча б основні рекомендовані параметри, для власної ж безпеки.

Оптимальний нахил сходів – до 45 градусів,. Ширині сходинки було б добре  відповідати 45-му розміру ноги (не менше 28-30 см), щоб не впасти спускаючись донизу. При сильному збільшенні цього розміру ви неминуче зіб’єтеся з кроку, а при сильному зменшенні затрудняється спуск. Висота щабля (підсходинки) повинна бути не більше 20 см. Якщо в будинку є маленькі діти, обов’язково потрібно влаштовувати огородження (поручні, стовпи, балясини). Та й якщо немає дітей, огорожі повинні бути присутнім і бути міцними. Балясини встановлюють з кроком максимум 15 см (йдеться про відстань між їх центральними точками), при їх товщині менше 5 см розумно поставити по два балясини на сходинку, такий своєрідний частокіл не дозволить дитині навіть голову просунути. При ширині сходів більше 110 см бажано зробити додаткове огородження по стіні, використовуючи так званий пристіновий поручень.

Ширина сходинкового маршу

Функціональна ширина сходинкового маршу визначається пропускною здатністю сходів, тобто кількістю осіб, що проходять по маршу в одиницю часу.

Для проходу однієї людини достатньо 0,6-0,7 м.

Ширина внутрішньоквартирних сходових маршів повинна бути не менше 0,9-1,0 м, а в будинках підвищеної комфортності – 1,25-1,5 м. У садових будиночках допускається ширина маршу 0,7-0,8 м.

У гвинтових сходах відстань від центральної стійки повинно бути не менше 1,1 м. При відстані 1,5 м ширина щабля повинна бути не менша ніж 100 мм.

Ще одна важлива деталь – матеріал, з якого зроблено сходи. Перша асоціація (принаймні, у мене), яка виникає при слові “сходи”   – скрип, а скрипить, як відомо, дерево. Хоча в наш час існує маса всіляких способів позбавити дерев’яну підлогу і сходи від скрипів, асоціація яка виникла наполегливо не залишає уяві жодних інших варіантів. Метал (він ще повинен бути не схильний до корозії), мармур, граніт – матеріали дуже гарні, надійні (і дуже дорогі), але в одночас, нажаль,  холодні, а зима в нашій середній смузі самі знаєте яка. Дерево до того ж дешевше. Щоправда, воно погано переносить перепади температур і вологість. Саме тому не рекомендується ставити дорогі дерев’яні сходи в неопалюваних приміщеннях (літні дачі, наприклад). У такому випадку краще всього використовувати сосну, ця деревина хоча і м’якше, але зате більш демократично ставиться до пошкоджень. Для котеджів і багаторівневих квартир має сенс вибирати дуб, бук і ясен. Останні два значно дешевше дуба, але в експлуатації нітрохи не гірше.

А що до вологості, то існують спеціальні лаки, що ведуть з вологою непримиренну боротьбу і навіть отримують перемогу (головне – не заощаджувати на них). Лакування і тонування сходів потрібно виконувати засобами, що мають максимальну стійкість до зношування. Слід пам’ятати, що чим темніше колір тонування по відношенню до натурального кольору деревини, тим менш практичне покриття. Дефекти, що виникають у процесі користування (вм’ятини від гострих підборів, пісок з черевиків та інше), на темному тоні виявляться швидше і яскравіше. Якщо ж говорити про естетичні уподобання, те саме дерево, в силу своєї піддатливості всілякій обробці, здатне відбити на собі риси будь-якої епохи і поєднуватися з чим завгодно – від скла до бетону. Можна використовувати різні матеріали для несучих і декоративних конструкцій.

Отже, підіб’ємо підсумки:

Основні вимоги, що пред’являються до сходів, як до функціонального елементу:

Максимальна зручність і надійність;

Зручний і безпечний підхід, як для підйому, так і для спуску;

Зручне і безпечне розташування поручнів;

Відповідність ширини і висоти сходинок зручною довжині кроку і зручному підйому ноги;

Гарне освітлення.